Bezpieczne drzwi – wizytówka domu

Drzwi wejściowe są swego rodzaju wizytówką domu. To one są praktycznie pierwszym elementem wystroju, na jaki gość zwraca uwagą podczas wizyty. Nie jest to jednak jedyna ich funkcja. Stanowią one również barierę przed potencjalnymi złodziejami, dlatego tak ważne jest, aby posiadały odpowiednie zabezpieczenia i były wykonane z solidnego materiału. Z kolei drzwi wewnętrzne stanowią na tyle dużą powierzchnię, że możemy śmiało uznać je za element dekoracyjny. Zakup drzwi, podobnie jak okien, tylko pozornie wydaje się procesem łatwym i przyjemnym. W rzeczywistości jest to inwestycja wymagająca od klienta nieco wysiłku i nakładu finansowego.

Drzwi wejściowe

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, drzwi wejściowe są wizytówką miejsca naszego zamieszkania. Bardzo szybko rzucają się w oczy, dlatego warto, aby były starannie dobrane. Okazuje się jednak, że kwestie te możemy rozpatrywać w dwóch kategoriach:

  • budynki jednorodzinne – w przypadku tego typu zabudowań ważne jest, aby drzwi komponowały się z kolorem i stylem całego budynku. Bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się pomoc projektanta, który za nas dobierze kolory, kształty i wymiary, a my tylko zatwierdzimy cały projekt. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i nerwy.
  • bloki mieszkalne – w tym przypadku kolorystyka zazwyczaj jest wymuszana przez projektanta, który narzuca kolory całej klatce. Dlatego też zadanie jest nieco łatwiejsze, gdyż drzwi do nowego mieszkania dostarcza wykonawca. Lokator zaczyna się martwić dopiero wtedy, kiedy stwierdza, że chce je wymienić. I to już od niego zależy, czy wybierze styl podobny do tego w całym bloku, czy zaszaleje i dostosuje je tylko i wyłącznie do własnych wymagań.

O ile w obu tych przypadkach wybór kolorystyki drzwi jest sprawą zróżnicowaną, o tyle przy wyborze zabezpieczeń bierze się pod uwagę te same aspekty. Warto wybierać takie drzwi, które posiadają odpowiednie atesty oraz systemy antywłamaniowe. Bardzo ważnym elementem jest blokada oraz solidny zamek, które stanowią skuteczną barierę na drodze nawet wprawionego w bojach włamywacza.

Nie ulega wątpliwości, że jest to inwestycja nawet na dziesiątki lat, dlatego nie warto w tym przypadku oszczędzać i skusić się na porządne zabezpieczenia oraz fachowy montaż u renomowanych producentów.

Drzwi wewnętrzne

W przypadku drzwi wewnętrznych zabezpieczenia nie grają już tak wielkiej roli. Wręcz przeciwnie – stawia się przede wszystkim na aspekt wizualny, dlatego warto poszukać produktu, który będzie pasował do wystroju wnętrz, ale jednocześnie będzie czymś innowacyjnym i przyciągającym uwagę gości. Specjaliści zalecają dobór takiego koloru drzwi, który nie przytłoczy, ale sprawi, że wnętrze stanie się przytulne i ciepłe. Dlatego też na przykład do pomieszczeń ciemnych nie poleca się wstawiania drzwi w również ciemnych odcieniach, gdyż nie dość, że optycznie zmniejszą przestrzeń to jeszcze całkowicie zdominują wnętrze. Z tego też powodu zaleca się do pokoi wstawiać drzwi jasne bądź też mocno przeszklone. Inaczej sprawa wygląda w przypadku łazienki czy WC, gdzie stosuje się dodatkowe otwory w dolnej części drzwi. Mają one na celu usprawnić wentylację.

Jak łatwo zauważyć, wybór drzwi nie jest zadaniem do wykonania w jeden wieczór na kanapie. Oczywiście, możemy je zlecić projektantowi i spokojnie czekać na efekty. Czyż jednak nie lepiej samemu zadbać o solidne zabezpieczenie domu czy mieszkania?

Sprawdź jeszcze dziś: https://www.elpact.pl

  • maserati 2021