Nowe parki rekreacyjne i place zabaw w Bytomiu

Wiele miast na Górnym Śląsku ma problem z wygospodarowaniem miejsc na parki osiedlowe bądź place zabaw. Wiąże się to z bardzo zwartą zabudową występującą na tym terenie, a także ze stosunkowo drogimi gruntami. Jednak jak pokazują ostatnie badania, ilość wspomnianych wcześniej miejsc zwiększa się, a wszystko to za sprawą nowych inwestycji, które jak grzyby po deszczu pojawiają się na terenie całej Aglomeracji Śląskiej. Dziś przyjrzymy się tej kwestii bliżej, oraz sprawdzimy gdzie najlepiej zamieszkać, by mieć rzeczone miejsca w pobliżu.
Tak więc pierwszym problemem jest zwarta zabudowa. Miasta takie jak Bytom, które w ścisłym centrum mają już wykorzystany prawie każdy skrawek powierzchni na bloki i kamienice, nie są najlepszym miejscem do zamieszkania dla osób, które cenią sobie zieleń i bezpieczne miejsca do zabawy dla swoich dzieci w pobliżu. Nieco lepiej sytuacja zaczyna wyglądać poza tak zwaną małą obwodnicą Bytomia, przez którą przechodzi droga krajowa 94. Tam zaczynają się pojawiać ładne zieleńce miejsce, zdarzają się niewielkie parki na osiedlach budowanych za PRL. Jednak wciąż nie jest to miejsce, gdzie znajdziemy duże, komfortowe i bezpieczne place zabaw. Bytom jednak nie ma sytuacji absolutnie beznadziejnej, tak jak niektóre inne miasta na Śląsku, znajdujące się w o wiele mocniej zurbanizowanej okolicy. Rozbudowa nowych osiedli mieszkaniowych sprawia, że coraz łatwiej o bezpieczne miejsca, gdzie możemy posłać dzieciaki by bawiły się samodzielnie, nawet bez naszego nadzoru. Znakomita większość inwestycji zawiera w swoim centrum duży zieleniec, który wyposażony jest we wszystko co przyda się dzieciom do aktywnego spędzania wolnego czasu. My natomiast nie będziemy musieli się martwić, ponieważ cały teren jest ogrodzony, a furtki i bramy zamykane na klucz. Dzięki temu możemy zostawić swoje pociechy same, mając pewność że nie wydostaną się na zewnątrz i nie zrobią sobie krzywdy.
Młode małżeństwa przeprowadzające się do nowego mieszkania, które planują prędzej czy później posiadać potomstwo, powinny od razu wziąć pod uwagę kwestię dostępności bezpiecznych i ciekawych placów zabaw w docelowej okolicy. Nawet jeśli nie chcemy mieć dzieci w najbliższych latach, to mimo wszystko dobrze jest pomyśleć na przyszłość. Trzeba bowiem mieć świadomość, że jeśli nasze pociechy nie będą jechały na wakacje na przykład na obóz lub kolonię, to większą część czasu wolnego zapewne spędzą odwiedzając osiedlowy plac zabaw Bytom na szczęście nie stawia nas w tej sytuacji pod ścianą. Nowe osiedla budowane są w wielu miejscach, jednak najczęściej po zachodniej stronie miasta. Dzielnice takie jak Karb czy Miechowice rozrastają się w szybkim tempie i tam z pewnością warto zamieszkać, jeśli chcemy mieć blisko do dużych parków i ogólnie bardziej otwartych terenów. Nie poleca się natomiast dzielnic śródmiejskich, ponieważ tam mamy istną betonową dżunglę, a także lepiej omijać te części miasta, gdzie istnieje dużo fabryk i wielkich przedsiębiorstw. Hałas i zanieczyszczenia powietrza nie są tam niczym nadzwyczajnym, w takim miejscu lepiej by nasze potomstwo nie spędzało swoich pierwszych lat życia, bo może się to odbić niekorzystnie na jego zdrowiu. Szukajmy więc miejsc, gdzie jest dużo wolnej przestrzeni, roślinności, parków, a z pewnością nie będzie nam tam źle.
Czy warto zamieszkać w Bytomiu, jeśli planujemy mieć dzieci? Z całą pewnością tak. Miasto cały czas się rozbudowuje, w nowych dzielnicach nie brakuje wolnych przestrzeni pełnych zieleni, dobrego powietrza, braku hałasu i ruchu ulicznego. Nowe osiedla zlokalizowane są w przyjaznych do życia częściach miasta, a także posiadają duże i bezpieczne place zabaw. Bytom jest miastem rozwojowym, które definitywnie warto wziąć pod uwagę szukając swojego miejsca na Górnym Śląsku.

Czytaj również o innych miejscach w Bytomiu:

Dlaczego dla punktu typu kantor bytom najlepszy?