Na co zwrócić uwagę podpisując akt notarialny?

Chcesz kupić swoje mieszkanie? Jeżeli tak to na pewno przyda Ci się tani notariusz Katowice. Jednak wybór odpowiedniego notariusza to nie jedyna kwestia na jaką należy zwrócić uwagę decydując się na podpisanie aktu notarialnego. Istnieje wiele różnych kwestii, które są istotne jeżeli chodzi o ten temat. Akt notarialny jest ostatnią rzeczą, którą realizuje się przy zakupie mieszkania i dlatego też warto go bardzo dokładnie przeanalizować. Najczęściej akt notarialny podpisywany jest w kancelarii, jednak w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera to czasami może być to realizowane w jego biurze.

Jeśli chodzi o rynek pierwotny to najczęściej notariusza wybiera deweloper ponieważ gdyby nie to, że wszystkie formalności załatwiane są u jednego notariusza to niestety deweloper miałby bardzo dużo pracy papierkowej. U notariusza deweloper musi przedstawić między innymi decyzję zatwierdzającą projekt, plany kondygnacji budynków, zaświadczenia o samodzielności lokali oraz wiele innych niezbędnych dokumentów. Właśnie dlatego, że dokumentacji jest bardzo dużo deweloperzy wybierają odpowiedniego notariusza, którego opłacają. Wtenczas też zostaje im dostarczenie dokumentów tylko w jedno miejsce. Do zadań notariusza należy sprawdzenie całej dokumentacji w związku z tym osoba kupująca ma bardzo niewiele pracy. Nawet tani notariusz Katowice w pełni zrealizuje powierzone mu zadanie ponieważ to właśnie należy do jego obowiązków. Jednak osoba kupująca powinna posiadać takie dokumenty jak dowód osobisty, NIP oraz oczywiście pieniądze na zapłacenie usług notariusza.

Co musi znajdować się w akcie notarialnym?
Oczywiście podpisując tak ważny dokument jak akt notarialny trzeba sprawdzić czy znajdują się w nim odpowiednie dane. Muszą tam być data i miejsce sporządzenia dokumentu, dane stron, dane osoby sporządzającej akt czyli notariusza, odpowiednie oświadczenia stron, stwierdzenie faktów oraz informacje na temat tego co dzieje się ze ściśle określonym lokalem. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę czy na akcie znajdują się informacje, że został on odczytany przedstawiony stronom.

Jak widać kwestii, które istotne są przy podpisywaniu aktu notarialnego jest całkiem sporo. Należy zachować odpowiednią rozwagę.