Drukowanie w 3D

Jeszcze kilka lat temu trójwymiarowe wydruki kojarzyły się przede wszystkim z filmami i literaturą science-ficition i mało kto przypuszczał, że już wkrótce sprzęt umożliwiający wykonywanie takich niesamowitych operacji zostanie dopuszczony do powszechnej sprzedaży. Obecnie drukarki 3d stają się jednak coraz bardziej popularne i nikogo nie dziwi widok takiego sprzętu w pokoju dwunastolatka, który wymarzoną drukarkę dostał na urodziny.

Początkowo drukarki 3d używane były przede wszystkim przez inżynierów i naukowców pragnących wydrukować projekty różnych konstrukcji, budynków czy struktur chemicznych, by zobaczyć, jak wyglądają one w pomniejszeniu bądź dużym powiększeniu. Wraz z rozwojem tej techniki udoskonalono jednak inne zastosowania tego rodzaju sprzętu. Obecnie w trzech wymiarach na masową skalę mogą być drukowane także zabawki czy protezy. Fakt, że drukarki 3d zaczęły być używane także w medycynie, może się okazać niezwykle przełomowe. Nowoczesna metoda wykonywania protez bardzo usprawnia proces leczenia. Chociaż na razie lekarze drukują przede wszystkim protezy zębów, w mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pracach dotyczących opracowania metody wydrukowania deficytowych narządzów wewnętrznych, na których przeszczep trzeba by czekać długie lata. Być może za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat wydruk serca czy wątroby nie będzie już tylko marzeniem, a stanie się rzeczywistością.

Na rynku dostępne są różne drukarki 3d, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie w zależności od swoich potrzeb. Jako tworzywo wykorzystywane w tego rodzaju sprzęcie może posłużyć chociażby czekolada czy inne substancje płynne. Najbardziej pomysłowi użytkownicy są w stanie zaprojektować, a następnie wydrukować czekoladki czy inne słodycze w bardzo finezyjnych kształtach. Za popularne rodzaje i metody wydruku można z pewnością uznać także wykorzystanie fotopolimerów (wchodzących w reakcje chemiczne pod wpływem działania światła ultrafioletowego) czy kilkuatomowych warstw metali bądź tuszu.

Choć w telewizji i internecie niektórzy użytkownicy wyrażali obawy co do tego, że drukarki 3d mogą zostać wykorzystane w niecnych celach, takich jak chociażby wytwarzanie broni palnej i chemicznej, producenci sprzętu do trójwymiarowych wydruków zdecydowanie zaprzeczają, jakoby takie działanie było możliwe. Stwierdzają, że do powszechnej dystrybucji udostępniane są tylko takie modele drukarek, które nie pozwalają na stworzenie jakiejś konstrukcji z metalowych elementów. Nie należy się więc obawiać, że te urządzenia niosą ze sobą jakiekolwiek zagrożenia.

Najnowsze modele drukarek 3d, dostępne są na stronie internetowej: http://hexagongroup.pl/drukarki-3d/ Zapraszamy gorąco !