Choroba dwubiegunowa afektywna – objawy i leczenie

ChAD, czyli choroba dwubiegunowa afektywna, to schorzenie charakteryzujące się dwoma kompletnie różnymi zespołami objawów. Z reguły, naprzemiennie występują w niej epizody depresji oraz manii lub hipomanii. Zdarzają się także epizody mieszane. Pomiędzy okresami objawowymi, zazwyczaj następuje remisja, czyli zupełny brak symptomów lub ich wyraźne osłabienie. Ze względu na swoją specyfikę, choroba ta wymaga długotrwałych obserwacji przed postawieniem ostatecznej diagnozy.

Epizody depresyjne w ChaD
To okres, w którym chory ma wyjątkowo obniżony nastrój. Traci energię, potrzebuje większej dawki snu, nie potrafi skupić się na podejmowanych działaniach i często nie kończy tego, co zaczął. Na tym etapie może pojawiać się także poczucie bezsensu, zagubienia, samotności. Obniża się koncentracja i zaburzona bywa pamięć. Epizodom depresyjnym może towarzyszyć zmniejszenie apetytu oraz popędu seksualnego. W najgorszych momentach pojawiają się myśli samobójcze, a przy nasilonych objawach, także urojenia i halucynacje.

Epizody manii/hipomanii w ChAD
Okresy maniakalne i hipomaniakalne są całkowitym przeciwieństwem epizodów depresyjnych. Chory ma niespożytą energię i jest pełen chęci do działania. Często staje się nadpobudliwy, a jego radość przypomina wręcz euforię. Łatwo jest mu jednak przejść z wesołości do wrogości i agresji. Wszystko, co odczuwa, jest w tym epizodzie dużo intensywniejsze niż wcześniej. Czując siłę do wszystkiego, chory może podejmować się wszelkich zajęć, w tym również tych irracjonalnych. Epizod maniakalny i hipomaniakalny może wiązać się z ryzykownymi posunięciami, jak radykalne zmiany życiowe, sięganie po używki, przygodny seks, kompulsywne wydawanie pieniędzy. W przeciwieństwie do okresu depresyjnego, chory czuje się teraz świetnie i ma o sobie niezwykle wysokie mniemanie. Może domagać się zachwytów nad jego osobą i dążyć do udowadniania swoich racji.

Leczenie ChAD
Leczenie choroby dwubiegunowej afektywnej wymaga długotrwałej terapii i praktycznie we wszystkich przypadkach, także farmakoterapii. Najczęściej podawane są leki antydepresyjne oraz przeciwpsychotyczne, choć wielokrotnie wprowadza się również środki stabilizujące nastrój. Ze względu na zawiłość schorzenia, zaleca się podejmować leczenie u doświadczonych psychiatrów. Na podstawie oferty i wyszczególnionych specjalizacji, można znaleźć ich w sieci, np. na http://psychiatra-gabinet.pl. Ze względu na skrajność zachowań, dla uzyskania oczekiwanych rezultatów terapii, część chorych może wymagać leczenia zamkniętego.