Bezpieczeństwo maszynowe: jakie rozwiązania są skuteczne?

Bezpieczne środowisko pracy to zagadnienie, które nie powinno być traktowane po macoszemu. Oczywiście, wydajność i niezawodność produkcji są bardzo istotne. Właścicielom firm powinno tak samo zależeć na tym, by pracownicy mogli wykonywać swoje zadania w odpowiednich warunkach. Warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej na temat bezpieczeństwa maszynowego.

Wdrożenie automatycznych systemów pozwala ochronić nie tylko samych pracowników (to jest w tym wszystkim kluczowe), ale też infrastrukturę konkretnego zakładu. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań to minimalizacja ryzyka ewentualnych awarii, jak i wypadków. W przemyśle 4.0 wydajność jest zaś stawiana na równi z bezpieczeństwem. W związku z powyższym właściciele firm nie powinni dążyć np. do większej wydajności bez zwrócenia uwagi na to, czy nie odbije się to negatywnie na bezpieczeństwie pracowników, maszyn, urządzeń, akcesoriów oraz obrabianych produktów… Na stronie internetowej https://racontrols.pl/bazawiedzy/bezpieczenstwo-maszynowe-podstawowe-rozwiazania-zwiekszajace-ochrone-maszyn-i-ludzi/ możesz dowiedzieć się jeszcze innych faktów odnośnie między innymi tego zagadnienia.

Jakie urządzenia stosować, by podnieść poziom bezpieczeństwa? Zarówno pod kątem pracowników, jak i infrastruktury np. danej hali, czy zakładu produkcyjnego? Katowicka firma RAControls rekomenduje m.in. nowoczesne sterowniki Allen-Bradley GuardLogix 5580 i Compact GuardLogix 5380. Co warto wiedzieć na ich temat? Te urządzenia cechują się m.in. wysoką mocą obliczeniową. Sterowniki posiadają wbudowane interfejsy Gigabit Ethernet. To natomiast gwarantuje o wiele szybszą reakcję i zapewnia lepsze parametry komunikacyjne konkretnej jednostki centralnej. Sterowniki są programowane z użyciem środowiska programistycznego Studio 5000.

Co ważne, posiadają one wbudowane certyfikowane instrukcje bezpieczeństwa (pod kątem serwonapędów pracujących w sieci Ethernet/IP). Dodatkowo mają funkcje bezpiecznego zatrzymania, bezpiecznej prędkości i pozycji itp.

W porządnym zakładzie produkcyjnym powinny być także stosowane kolumny sygnalizacyjne. Czasami na hali panuje bardzo duży hałas. Nie zawsze jest też możliwe odseparowanie maszyny od reszty środowiska roboczego (w tym operatora). W związku z powyższym bardzo ważna jest sygnalizacja tego, w jakim aktualnie stanie znajduje się maszyna, czy dana strefa pracy maszyny itp. Kolumny sygnalizacyjne składają się z kilku modułów świetlnych, które emitują światło w różnych kolorach. Zadaniem tych urządzeń jest informowanie o aktualnym stanie pracy maszyny lub linii poprzez zapalenie właściwej barwy (powinna być ona oczywiście wcześniej znana dla wszystkich pracowników).

Wyłączniki bezpieczeństwa Guardmaster zwiększają bezpieczeństwo poprzez fizyczne zblokowanie osłon ochronnych i urządzeń (zezwalających na dostęp do stref cechujących się potencjalnym zagrożeniem). Sterowniki odblokowują zaś dostęp tylko wtedy, kiedy będzie to bezpieczne dla pracowników.

Dobiegometr SafetyMan DT2 to urządzenie wykonujące pomiary, które są związane z bezpieczeństwem konkretnych maszyn. Ten model został wyposażony w aktywator, który pozwala zasymulować próbę wejścia w strefę niebezpieczną. Ważny jest tak samo czujnik mierzący prędkość ruchu. Zadaniem tego sprzętu jest przeprowadzanie pomiaru czasu zatrzymania elementów ruchomych maszyny, które mogą potencjalnie stanowić zagrożenie dla operatora.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Masz zamiar poznać inne skuteczne rozwiązania? Skontaktuj się z przedstawicielami firmy RAControls.